Yetimhane

Faaliyetler

Projenin Amacı
Çadırkentlerdeki yaşam standardının normalin çok altında olduğuna, insanların en basit insani ihtiyaçlarını dahi karşılamakta acze düştüğüne defalarca tanık olduk… Yazın 50-60 dereceleri bulan kışın ise eksi derecelerde dondurucu hal alan çadırlar çoğu insanın yaşamını idame ettirmekten başka bir düşüncesinin kalmadığı hücrelere dönüşmüş durumda… 

Toplumun en önemli yapısı olan aile kurumu bu olumsuzluklardan en üst düzeyde etkilenmektedir. Babalarının şehadeti ile yetim kalmışkardeşlerimiz için ise durum bu imkan ve şerait içerisinde daha da çetin bir hal almaktadır.

Tanık olduğumuz bu ihtiyaçlar bizleri ve daha birçok STK'yı yaşam standartlarına yönelik çalışmalar projelendirmeye itti. Bu sebeplerle başlattığımız çalışmada projemizi hayata geçirme noktasında ilk işimiz yer etüdü yapmak oldu. Yukarıda saydığımız özellikleri ile karar kıldığımız 11,5 dönümlük arazide yapmayı planladığımız yaşam merkezi toplam 160 daireden oluşmaktadır. 

Cami

        Yetim Yaşam Merkezi’mizin içinde yapılacak olan camimiz 200m² alana inşa edilecek 2 Katta 400m² alan ile tüm akrobat halkının günlük ibadetlerinde kullanabileceği şekilde projelendirilmiştir.

Camimizin namaz vakitleri dışında eğitim ve diğer sosyal aktiviteler için kullanılması da planlanmaktadır.

Aşevi

Günde 3 öğün olarak hizmet verecek olan aşevimiz 1000 kişilik kapasiteye sahiptir. İmkan nisbetinde yetim yaşam merkezinde bulunan yetim ailelerimizin dışında Akrobat bölgesinde bulunan çadırlarda yaşayan 

savaş mağduru ailelere de bu aşevinden hizmet verilebilmesi hedeflenmektedir.

Giyim Market

        Başta yetimlerimiz olmak üzere Suriye de savaşın bedeni ve manevi  olarak en haksız mağduru olan çocuklara bir nebze olsun savaşın yükünü hafifletmek amacıyla kurmayı planladığımız mağazamızda hayırseverlerden gelen yardımlarla ücretsiz olarak  kıyafet dağıtımı yapmayı hedeflemekteyiz.

Projenin Uygulanacağı Bölge

       Proje Türkiye sınırına paralel uzanan Atme bölgesinde uygulamaya geçirilecektir. Savaş öncesinde 2000 nüfuslu olan bu bölge savaş süresince aldığı göçlerle 300.000 kişiye yakın bir nüfusa ulaşmıştır.

Halep’ten çıkan son mültecilerin de önemli bir kısmı bu bölgeye yerleştirilmiştir. Bölge coğrafi konumu itibari ile hava saldırılarında en az isabet alan yerlerden olması ile ön plana çıkmaktadır.

İnşaatimizden görüntüler

Facebook Sayfamız